SOSYAL-İŞ’Lİ KADINLARDAN KA.DER BAŞKANINA ‘KARNE’!

11 Mart 2024, Pazartesi 286 Kişi

 

SOSYAL-İŞ’Lİ KADINLARDAN KA.DER BAŞKANINA ‘KARNE’!
ÖĞRENCİNİN DURUMU: SINIFTA KALDI!

Sosyal-İş’ in örgütlü olduğu KA.DER’ de 08 Mart  Dünya Kadınlar Günü’nde kadın işçi Roza Kahya’ nın işine son verilmişti.

KA.DER yönetiminin ‘zorunlu açıklama’ olarak yayınlandığı kamuoyu bilgilendirme metninde ‘kadın dayanışması’ zemininde çözüldü dediği konular, kısa bir süre sonra kadın bir işçinin iş akdi fesih gerekçesi haline getirildi. KA.DER yönetimi bir kez daha kamuoyuna aldatmış oldu.

Sosyal-İş olarak bu durumu kabul etmeyeceğimizi,  mücadelemizin hukuki ve demokratik yollarla her platformda süreceğini paylaşmıştık.

KA.DER her yıl 8 Mart tarihinde geleneksel hale getirdiği ‘karne’ yayınlıyor. Sosyal-İş’ li kadınlar da KA.DER Yöetim Kurulu Başkanı Nuray Karaoğlu için bu yıl karne hazırladı.

11 Mart 2023 tarihinde Sosyal Demokrasi Derneği tarafından Ankara’ da düzenlenen ‘Siyasette Kadın’ konulu panele konuşmacı olarak katılan KA.DER Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Karaoğlu’ na karnesi, daha önce söz verildiği üzere Sosyal-İş ‘li kadınlar tarafından elden teslim edilirken, kadın işçilere ve sendikamıza yönelik politikaları protesto edildi.
 
Panelin ilk bölümünde Nuray Karaoğlu’na konuşma sırası geldiğinde, Sosyal-İş’ li kadınlar söz aldı ve KA.DER’ de yaşananları anlattı.

‘8 Mart haftasında bu paneli düzenleyen Sosyal Demokrasi Derneği’ ne teşekkür ederiz. ‘Siyasette Kadın’ başlıklı bir etkinlikte Sn Karaoğlu’ nun yer almaması gerekiyor. Kendisinin yönetim kurulu başkanı olduğu KA.DER’ de çalışan kadın işçiler düşük ücret, baskı, mobbing ve bir çok hak ihlali ile karşı karşıya. Ayrıca kendisi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın bir işçinin işine son vererek önemli bir suça imza atmıştır. Sosyal-İş Sendikası tarafından sürecin başından itibaren ortak çözümler üretmek adına yapılan diyalog çağrıları ise yanıtsız kalmıştır. Sn. Karaoğlu çalışanların sendikalaşma hakkına saygı göstermemiştir. İşçi ve sendika düşmanı tutumunu kınıyor, kendisi için hazırladığımız karneyi takdim ediyoruz’   

Sonrasında KA.DER’ de yaşanan hak ihlallerini anlatan bildirimiz ve Nuray Karaoğlu için hazırlanan karne panel katılımcılarına dağıtıldı. Sosyal-İş’ li Kadınlar eylemlerini ‘KA.DER işçisi yalnız değildir.’ , ‘Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz’ sloganları ile sonlandırdı.

Sendikamız tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada; sürecin hukuki takipçisi olacağımızı ve demokratik eylem haklarımızı kullanacağımızı ifade etmiştik. 

Sözümüzün arkasındayız! 

*KA.DER çalışanı Roza Kahya derhal işe geri alınsın!
*İşyerinde yaşanan hak ihlallerine son verilsin!
*Sosyal-iş’ in diyalog çağrılarına somut adımlar atılsın.

Aksi takdirde KA.DER yöneticilerinin olduğu her platformda karşılarında olacağız!

SOSYAL-İŞ’Lİ KADINLAR TARAFINDAN HAZIRLANAN KARNE İÇİN TIKLAYNIZ!